A Grüner-kastély nyomában
Többször téma volt a „Szegvári képek, szegvári emlékek” Facebook csoportban a Grüner-telep. Én még gyermekkoromban jártam arra, amikor a TSZ kombájnjai aratták a búzát- én pedig az „arató brigád” vízhordó „legénye” voltam. Az én emlékeimben csak annyi maradt meg, hogy egy nagy szarvasmarhatelepet látok, ahol nagyon sok munkás sürgött-forgott.
A területen állt egy kastély, amelyet az 1950-es években teljesen elbontottak, de például a kastély szökőkútjának „maradványait” meg tudtam fotón örökíteni. A kastély és a hozzá tartozó földterület Grüner Géza földbirtokos tulajdona volt, korabeli újságcikkek alapján úgy vélem, hogy kastélya elvételét és lebontását már nem élte meg. Archív újságcikkekből tudtam meg, hogy Grünerék módos zsidó család voltak, Szegeden is volt ingatlanjuk, munkát adtak nagyon sok környékbelinek, Grüner Géza felesége pedig „a legjótékonyabb úriasszonyok közé tartozott, aki sok családnak törölte le könnyét és segített nyomorúságos helyzetükön”. (Grüner Géza felesége fiatalon elhunyt.)
Sajnos a kastélyról fotót sehol sem találtunk, pedig feltételezésem szerint fotónak vagy festménynek kellett készülnie, hiszen ezekre a dolgokra a módosabb családok nem sajnálták a pénzt.
Fotóalbumomban az egykori Grüner-telep és környékét láthatjátok, valamint közzéteszek néhány archív Délmagyarország írást. A telep területén Gyenes Béla méhészete van, arról egy külön írással és fotóalbummal készültem.